DoktorNiedokrwistość organizmu jest potocznie nazywana anemią. Sytuacja ta ma miejsce, gdy we krwi jest mało hemoglobiny. I czerwonych ciałek krwi. Ale anemia to także choroba ogólnie ustrojowa, ponieważ nie jest dostarczany do organizmu tlen w wystarczającej ilości. Gdy krew przepływa przez nasze puca to tlen jest wychwytywany przez hemoglobinę a ta przenosi go po całym organizmie. W drodze powrotnej jest zupełnie inaczej, czyli do płuc jest dostarczany dwutlenek węgla.

Gdy znajdzie się on już w płucach to zostaje z nich wydalony przez oddech. Jeśli proces ten z jakiegoś powodu zostaje zaburzony to dochodzi do niedotlenienia organizmu. Zaczyna się najczęściej od zwykłego niekończącego się przemęczenia. Jedynie ustępuje ono po odpoczynku i wyspaniu się. Osoba taka nie ma energii, nic za dnia jej się nie chce. Pojawiają się tez trudności ze skupieniem uwagi, zaczyna szwankować pamięć. Cer staje się szara i blada, zmieniają się spojówki, nawet stosowanie kremów i balsamów nie pomaga pozbyć się suchej skóry. Dodatkowo organizm w tym czasie jest bardziej narażony na częste infekcje, ponieważ jego odporność jest osłabiona. Gdy anemia rozwija się bardzo wolno to organizm z czasem przyzwyczaja się o coraz mniejszej ilości tlenu. Dlatego choroba często jest zauważalna dopiero wtedy, gdy poziom hemoglobiny spadnie o 50%. Zależy to też od wieku i ogólnego stanu zdrowia. Jeśli chodzi o same przyczyny anemii to może być ich kilka. Na pierwszym miejscu jest utrata krwi, za mała produkcja erytrocytów lub ich przyśpieszony rozpad. Przyczyną może być też nowotwór. W osiemdziesięciu procentach przypadków winny jest mały poziom żelaza w organizmie. Jest to bardzo ważny pierwiastek, ponieważ Az 70% żelaza znajduje się w hemoglobinie. Jeśli jest mało żelaza to spada produkcja hemoglobiny a to doprowadza do niedotlenienia i anemii. Z naszego ciała najwięcej żelaza ucieka wraz z krwią menstruacyjną, dlatego tez najbardziej narażone na anemię są kobiety o długich i intensywnych miesiączkach. Problem ten jest lekceważony przez wiele kobiet a szacuje się, że poziom żelaza z tego powodu może w drastycznych przypadkach spaść nawet o połowę. Kolejny powód utraty żelaza to utajone krwawienia do przewodu pokarmowego, oraz nieprawidłowe przyswajanie żelaza. Winne utracie tego pierwiastka mogą tez być bakterie i wirusy powodujące przewlekłe choroby o stanie zapalnym.

Nadpobudliwość u dzieci

Gdy dziecko jest nadpobudliwe to najczęściej winny jest niedojrzały układ nerwowy. Jednak przyczyną mogą też być dodatki znajdujące się w żywności oraz pasożyty i metale ciężkie. atopowe zapalenie skóry Dietetyk KaliszOstatnie badania dowodzą na przykład, że dodatki takie, jakie znajdują się w kolorowych napojach mogą wywoływać nadpobudliwość u dzieci. Substancje te wraz z benzoesanem sodu mogą wywoływać zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Więcej…
Ach te hemoroidy

Hemoroidy zwane też są żylakami odbytu, do ich objawów zaliczmy ból i krwawienie podczas wypróżniania. Powstają one w skutek podwyższonego ciśnienia w okolicy odbytu. Jednak są czynniki które im sprzyjają takie jak: siedzący tryb życia, nadwaga, częste zaparcia lub biegunki. Istnieje wiele domowych sposobów pomagających załagodzić tą dolegliwość.

Więcej…
Astma u dzieci

Upewnijcie się, że nauczyciele są świadomi stanu zdrowia waszego dziecka i wiedzą, na czym polega leczenie. Dziecko musi mieć w szkole zapewniony czas i miejsce na zażycie koniecznych lekarstw, żeby nie brało ich zbyt pospiesznie. Jeśli to możliwe, dobrze jest poinstruować jednego z nauczycieli, w jaki sposób objawia się u dziecka pogorszenie astmy i jak można temu doraźnie przeciwdziałać. Zapewnij nauczycielom stały kontakt telefoniczny na wypadek jakiejś trudnej do opanowania sytuacji.

Więcej…